Mapa strony:
FUNDACJA POMOCY PRAWNEJ "TEMIDA"
ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków
tel.: +48 530 767 388
e-mail: kontakt@fundacjatemida.pl
KRS: 0000757063
NIP: 6793176782
REGON: 381798623
42 1140 2004 0000 3202 7946 4463
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Polski Bon Turystyczny
Prezydencki projekt ustawy przewidującej przyznanie bonów turystycznych rodzinom z dziećmi pozytywnie przeszedł głosowanie w Sejmie. Można się zatem spodziewać, że ustawa o Polskim Bonie Turystycznym niebawem zostanie przyjęta przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta. Z informacji dostępnych na stronie rządowej wynika, że szacowana liczba dzieci mogących skorzystać z programu wynosi ponad 6 mln.
Zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym artykułem, w którym opisujemy najważniejsze założenia ustawy.
Kto będzie mógł ubiegać się o Polski Bon Turystyczny?
1. rodziny pobierające świadczenie z programu Rodzina 500 plus. One otrzymają bon o wartości 500 zł,
2. rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy otrzymają bon na 1000 zł.
Co istotne, uzyskanie prawa do otrzymania bonu turystycznego nie będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.
Jak będzie można uzyskać Polski Bon Turystyczny?
W celu złożenia wniosku o Polski Bon Turystyczny konieczne będzie zarejestrowanie się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rejestracja na Platformie jest możliwa przy wykorzystaniu m.in. Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy bankowości internetowej. Po pozytywnym przejściu weryfikacji podanych informacji Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym. Kolejno, aby z niego skorzystać, konieczne będzie jego okazanie podczas rezerwacji pobytu bądź przy zakwaterowaniu.
Bonem będzie można opłacić m. in. pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, obozie harcerskim czy na kolonii. Co istotne – Polski Bon Turystyczny będzie można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski.
Podkreślić także należy, że Bon będzie można zrealizować wyłącznie u przedsiębiorców turystycznych bądź organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, którzy dokonają rejestracji na Profilu Informatycznym ZUS i zgłoszą tym samym chęć uczestnictwa w Programie.
Kiedy będzie można zrealizować Polski Bon Turystyczny?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że realizacja Polskich Bonów Turystycznych będzie możliwa już od trzeciego tygodnia lipca 2020 r. Termin końcowy ustalono na 31 marca 2022 roku.
Co stanie się w przypadku nieuprawnionego wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego?
Nieuprawnione wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego będzie wiązało się z obowiązkiem jego zwrotu jako świadczenia pobranego nienależnie. W przypadku Bonu, o świadczeniu nienależnym będziemy mówić w sytuacji, gdy zostanie on zrealizowany:
1. pomimo braku spełnienia kryteriów, na podstawie których jest przyznawany,
2. gdy jako podstawę do jego otrzymania zostanie przedłożone fałszywe oświadczenie bądź dokument.
Na obecnym etapie projektem ustawy zajmuje się Senat. Będziemy Państwa informować o kolejnych etapach procedowania, a także o ewentualnych zmianach w treści projektu.
apl. adw. Renata Durowska-Zienkiewicz