Mapa strony:

FUNDACJA POMOCY PRAWNEJ "TEMIDA"

 

ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków

 

tel.: +48 530 767 388

e-mail: kontakt@fundacjatemida.pl

 

KRS: 0000757063

NIP: 6793176782

REGON: 381798623

 

nr rachunku bankowego:

42 1140 2004 0000 3202 7946 4463

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

09 stycznia 2023
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
10 stycznia 2022
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji

Aktualności / BLOG

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden ze środków karnych, które orzekane są obok kary głównej (tj. grzywny, kary ograniczenia wolności, kary pozbawienia wolności). Zastosowanie tego zakazu czasem jest fakultatywne (oznacza to, że sąd może go orzec ale nie musi), a w niektórych przypadkach obligatoryjne (sąd musi go zastosować).

 

Czego dotyczy ten zakaz?

Zakaz prowadzenia pojazdów może dotyczyć bądź wszelkich pojazdów bądź też pojazdów określonego rodzaju czyli np. tylko samochodów osobowych dla prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kat. B lub prowadzenia motocykli (prawo jazdy kat. A). Ważne w tym przypadku jest to, aby wnieść o wybór konkretnej kategorii, co ma niebagatelne znaczenie np. dla kierowców zawodowych. W ich wypadku zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów zamiast np. pojazdów kat. B oznacza utratę pracy i dochodów. Warto skorzystać więc z profesjonalnej obsługi prawnej.

 

Kiedy sąd może zastosować zakaz prowadzenia pojazdów?

Może to zrobić w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobą zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

Kiedy sąd musi zastosować zakaz prowadzenia pojazdów?

Sąd musi orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów w razie skazania za przestępstwo z art. 178b lub 180a. Co to za przestępstwa? Art. 178b k.k. dotyczy przestępstwa niedostosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu, tj. do sytuacji kiedy np. patrol policji daje nam znaki do zatrzymania się a tego nie robimy. Chodzi tu o potocznie nazywaną „ucieczkę przed policją”. Z kolei art. 180a k.k. mówi o przestępstwie polegającym na prowadzeniu pojazdu mechanicznego po wydaniu decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Czyli pomimo „utraty prawa jazdy” jeździmy dalej.

Na obligatoryjny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów narażamy się także wtedy, jeżeli prowadzimy pojazd po orzeczeniu przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

UWAGA: Jeżeli sprawca w czasie popełnienia powyższych przestępstw był pod wpływem alkoholu, minimalny okres zakazu to aż 3 lata!

 

Na jaki okres orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów?

Zakaz ten orzeka się w latach w wymiarze od roku do 15 lat. Orzekanie „w latach” oznacza że sąd może wymierzyć tylko pełne lata zakazu, bez miesięcy. Zakaz ten nie biegnie jednak w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej w innej sprawie.

 

Kiedy można starać się o uchylenie zakazu?

Generalnie po upływie połowy okresu na jaki został orzeczony zakaz można starać się o jego uchylenie. Warto skorzystać przy tym z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

 

Piotr Jakub Piotrowski

 

 

Zakaz prowadzenia pojazdów – wszystko co musisz wiedzieć
01 czerwca 2020
09 stycznia 2023
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
10 stycznia 2022
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
26 września 2021
Fundacja zaprasza na dyżur, w ramach którego pełnoletnie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji
10 września 2021
Fundacja Pomocy Prawnej Temida angażuje się w pomoc frankowiczom. Adwokaci zrzeszeni w Fundacji uczestniczą
04 sierpnia 2021
           Przedawnienie długu to instytucja przewidziana w kodeksie cywilnym, zgodnie z którą dłużnik po upływie
13 lipca 2021
Choć omawiana zmiana weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, to mimo