Mapa strony:
FUNDACJA POMOCY PRAWNEJ "TEMIDA"
ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków
tel.: +48 530 767 388
e-mail: kontakt@fundacjatemida.pl
KRS: 0000757063
NIP: 6793176782
REGON: 381798623
42 1140 2004 0000 3202 7946 4463
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Przepisy prawa regulują warunki dziedziczenia w przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich. Jednak nie wszystkie pary decydują się na ślub, a życie prowadzą w związkach nieformalnych. Co w przypadku, gdy umiera jeden z partnerów? Kto dziedziczy? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Jeśli zmarła osoba sporządziła przed śmiercią testament i wskazała jako spadkobiercę swojego partnera, nie ma wątpliwości, że to on będzie dziedziczył. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą pojawić się względem niego żądania o zapłatę zachowku, ponieważ taką możliwość przewidują przepisy prawa, chroniąc tym samym interesy osób, które dziedziczyłyby, jeśli testament by nie powstał.
Sytuacja komplikuje się, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Wtedy ustalenie spadkobierców odbywa się w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Szczególnie niekomfortowa dla partnera sytuacja powstaje, gdy zmarły partner formalnie nadal pozostaje w związku małżeńskim. Zgodnie z przepisami prawa to małżonek będzie w pierwszej kolejności uprawniony do dziedziczenia. Podobnie dzieci pochodzące z tego małżeństwa. W takiej sytuacji partner pozostający w nieformalnym związku nie będzie wchodzić w krąg spadkobierców.
Prawo chroni jednak w pewnym zakresie pozostającego partnera, który wcześniej wspólnie zamieszkiwał (na podstawie umowy najmu) i prowadził gospodarstwo domowe ze zmarłym, ponieważ w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu wstępuje m.in. osoba, z którą najemca, czyli zmarły, faktycznie pozostawał we wspólnym pożyciu.
Często zdarza się również tak, że ze związku nieformalnego pochodzą dzieci. Czy mają prawo dziedziczyć po zmarłym rodzicu? Tak, ich sytuacja wygląda dokładnie tak, jakby urodziły się w małżeństwie. Można zadać sobie pytanie, co w sytuacji, kiedy nieformalny związek się rozpadnie, a dziecko będzie mieszkać z jednym z rodziców? Nawet wówczas jego sytuacja w dziedziczeniu się nie zmienia – jeśli było jedynym dzieckiem zmarłego rodzica, przysługuje mu prawo do całego spadku. Natomiast jeśli zmarły miał dzieci z innych związków – dziedziczą one w równych udziałach.
Opisane powyżej sytuacje raczej nie budzą wątpliwości, ale życie pisze różne scenariusze. Dlatego też warto, nawet pomimo młodego wieku, pomyśleć o sporządzeniu testamentu i odpowiednim jego zredagowaniu.
apl. adw. Renata Durowska-Zienkiewicz